Najważniejszym spośród trudnych przeszkód w większości miast w Polsce jest komunikacja. Nasze gminy są nie dostosowane do tak ogromnego natężenia ruchu, jaki został zapoczątkowany przez wzrost ilości pojazdów na krajowych szosach. Dlatego jedną z najważniejszych inwestycji jakie musi podjąć niemalże każda gmina jest zainwestowanie środków w rozwój dróg i komunikację. Drogi i transport miejski to priorytet, który pozwoli polepszyć zadowolenie mieszkańców jak również usprawni integralność infrastruktury Krakowa.

Spośród innych lokalizacji, nowe projekty drogowe w Krakowie mocno się wybijają. Mieszkańcy w głosowaniu wypowiedzieli się za budową metra, jednak przed tym jak metro powstanie, w rozwój komunikacji miejskiej i drogi trzeba zainwestować sporo pieniędzy . Spośród bardziej istotnych inwestycji warto wymienić:
całkowicie elektryczną linię autobusową – jedyną w Polsce,
nowoczesne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie rozwinięty dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju Kraków przewiduje inwestycje w przynajmniej kilka nowoczesnych połączeń między już istniejącymi połączeniami oraz naprawy już powstałych tras tramwajowych oraz połączeń podmiejskich.
Mieszkańcy remontów nie znoszą – problemy w poruszaniu się i dojazdach do biur dają się im we znaki na co dzień. Trzeba jednak mieć jasność tego, że bez napraw jakość dróg nie może się poprawić i by mieszkało się lepiej, wymagać trzeba wytrwałości.Jacek Majchrowski prezydent
Przekazywanie środków w komunikacje to nie jedynie nowe drogi, ale również lepszej jakości nawierzchnia jezdni, która będzie dłużej jak nowa i odporna. ( kolejnym z przykładów może być odporna na ścieranie nawierzchnia jezdni na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka oraz na zewnętrznej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, miasto potrzebuje jeszcze kolejnych remontów i nowych pomysłów, by poruszało się po nim wygodnie. Zarówno samochodem, ale również autobusami. Mimo to da się zauważyć jasno, że wszystko jest na świetnej drodze do tego, by Krakusom mieszkało się tu zdecydowanie wygodnie i przyjemnie.